 |
Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)
|
|
Inteligentny budynek w firmie |
| Autor |
Wiadomość |
SLubiak
Uczestnik forum

Dołączył: 11 Sty 2011 Posty: 3 Skąd: Katowice
|
Wysłany: 11-01-11, 15:07 Inteligentny budynek w firmie
|
|
|
Witam,
Niedawno miałem okazję gościć w firmie, której siedziba była wyposażona w instalację IB. Kontrola czasu pracy, czytniki kart, sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, roletami etc. Teraz sam zastanawiam się nad założeniem takiego systemu w własnej firmie.
Chciałem prosić o radę, na co zwrócić uwagę wybierając system przeznaczony właśnie dla takich rozwiązań, jak przedsiębiorstwo. Jakie rozwiązania są przydatne, które są zbędne, lub po prostu niepraktyczne. Mile widziane opinie użytkowników, oraz osób które znają się na tej branży, lub po prostu interesują się tematem.
Przede wszystkim interesują mnie rozwiązania związane z kontrolą dostępu, kontrolą czasu pracy (baza danych pracowników), systemem alarmowym, i przeciwpożarowym, sterowaniem roletami, oświetleniem i ogrzewaniem.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam |
| Ostatnio zmieniony przez Jan_Czech 11-01-11, 18:25, w całości zmieniany 1 raz |
|
|
|
 |
thomyk
Uczestnik forum


Pomógł: 1 raz Wiek: 41 Dołączył: 26 Sty 2010 Posty: 117 Skąd: Tarnów
|
Wysłany: 04-02-11, 22:35
|
|
|
Można w internecie znalezć specjalne systemy do rozliczania czasu pracy. Przeważnie działają na karty zbliżeniowe. Ceny zależne od ilości pracowników.
Sterowanie roletami i oświetleniem przeważnie widze , że robi się na centrali Satel Integra 128 w porównaniu z innymi drogimi systemami oferuje bardzo duże możliwości oraz pełni funkcje zwiększające bezpieczeństwo jako system alarmowy. |
|
|
|
 |
SLubiak
Uczestnik forum

Dołączył: 11 Sty 2011 Posty: 3 Skąd: Katowice
|
Wysłany: 07-02-11, 13:43
|
|
|
Zgodnie z sugestią zacząłem szukać rozwiązań z Satelem. Według napotkanych opinii wnioskuję, że mimo wszystko jest to głównie centrala alarmowa i nie da się na niej zrealizować wszystkich funkcji Inteligentnego Budynku. Musiał bym osobno zająć się tematem kontroli czasu pracy itd.
Zależało by mi na tym, żeby móc wszystko zrealizować w zakresie jednego systemu, żeby w razie jakichkolwiek problemów mieć gwarancję jednego producenta. Poza tym kwestia integralności. Łatwiej wprowadzać wszelkie zmiany, lub rozbudowywać swoją instalację jeśli całość jest ze sobą zintegrowana.
W biurze w którym byłem mieli właśnie taki system, ale kiedy zacząłem się tym interesować, okazało się że jest drogi. Moje przedsiębiorstwo nie należy do największych, więc szukam też mniej kosztownego rozwiązania. Prawdę mówiąc poje poszukiwania jak na razie nie przyniosły większych sukcesów, ale jest to po części związane z moją (jak na razie) niewielką wiedzą na ten temat. |
|
|
|
 |
thomyk
Uczestnik forum


Pomógł: 1 raz Wiek: 41 Dołączył: 26 Sty 2010 Posty: 117 Skąd: Tarnów
|
Wysłany: 07-02-11, 17:36
|
|
|
Szukaj tutaj. Często trzeba konfigurować kilku producentów żeby uzyskać efekt porządany.
generis.pl , tempora.pl. Satel to tylko i wyłącznie system alarmowy z funkcją automatyki więc ma swoje ograniczenia. Rozumiem że zależy Ci na jednym systemie do wszystkiego a to może być ciężko znalezć ale pewnie jest to możliwe.
Pozdrawiam |
|
|
|
 |
SLubiak
Uczestnik forum

Dołączył: 11 Sty 2011 Posty: 3 Skąd: Katowice
|
Wysłany: 09-02-11, 14:02
|
|
|
Znalazłem coś co mogło by mi odpowiadać. Jestem w trakcie zapoznawania się z tematem. W związku z tym, że moja wiedza z elektryki i elektroniki jest bardzo(!) podstawowa, miał bym kilka pytań. Jeśli mieszam pojęcia lub nazwy to z góry przepraszam.
1. Komunikacja między urządzeniami w magistrali RS485 - to jest chyba dosyć stary standard. Jak wygląda kwestia niezawodności? W zasadzie to niepierwszy system na który trafiłem, który korzysta z tego standardu.
2. Architektura modułowa - jeśli dobrze rozumiem, to właśnie ona zapewnia możliwość rozbudowy instalacji bez większej ingerencji w poprzednią konfigurację?
3. Widzę, że część urządzeń systemu działa na RS485, a część na ethernetcie. Czy nie wystarczyło by gdyby wszystkie działały tylko na jednym z nich? Czemu mogą służyć takie "kombinacje"?
4. Jaka jest przewaga komunikacji przez kabel nad bezprzewodową? Dla laika wydawało by się, że radiowa jest lepsza pod każdym względem, więc dlaczego by nie stosować jej we wszystkich tego typu systemach? |
|
|
|
 |
sepam
Uczestnik forum

Pomógł: 18 razy Dołączył: 06 Paź 2008 Posty: 284 Skąd: Tarnów
|
Wysłany: 18-09-11, 16:23
|
|
|
Urządzeń ze standardami komunikacji jest wiele.
Jedne standardy są szybsze droższe służące do przesyłania dużych ilości informacji. inne są tańsze wolniejsze a czasami bezpieczniejsze. |
|
|
|
 |
pTr
Uczestnik forum

Wiek: 40 Dołączył: 25 Kwi 2008 Posty: 12 Skąd: łódź/opoczno
|
Wysłany: 19-09-11, 19:50
|
|
|
Kolego SLubiak, jeśli chodzi o Twoje pytania z powyższego postu:
1) RS485 faktycznie nowy nie jest - ale zwracam uwagę na fakt iż w budynku (nawet "inteligentnym" tak naprawdę nie ma dużo danych do przesłania. RS jest w miarę niezawodny i właściwie nie ma przed nikim tajemnic. Owszem tam gdzie jest więcej danych do przesłania - o niebo lepszy jest ethernet - ale również droższy..
w większości przypadków wystarcza RS.
2) architektura modułowa ma wiele zalet ale najistotniejszą (moim zdaniem) jest znaczna niezawodność. Mam tu na myśli przypadek w którym psuje się jeden moduł - i nic się nie dzieje - reszta 'układanki pracuje dalej - bez jednego elementu ale zawsze. W przypadku zarządzania centralnego - awaria "serca systemu" przeważnie unieruchamia wszystko (oczywiście można i przed tym się uchronić)
3)i znów awaryjność. Mnie uczono że komunikację bezprzewodową należy stosować w ostateczności.. w praktyce wygląda to tak że w każdej chwili można takową łączność przerwać (przyczyn może być wiele - wystarczy że 'cokolwiek' wstrzeli się w nasze pasmo - pilot ze sprzętu RTV itp). W przypadku kabla jedynie uszkodzenia mechaniczne mają wpływ (zakładając poprawne ułożenie kabla). koszty może większe ale i pewność działania także.
Jeśli mogę jeszcze coś zasugerować przy wyborze systemu - proponuję zainwestować (niestety więcej) w rozwiązania z solidnym zapleczem. Awarie jednak są nieuniknione (nawet w tradycyjnej instalacji się żarówka przepali) i dobrze jest mieć pewność że system jeszcze istnieje, że możemy dokupić część zamienną, że jakiś jeszcze serwis funkcjonuje.. za lat 5, 10, 15..
pozdrawiam |
|
|
|
 |
EMEA Gateway
Uczestnik forum

Dołączył: 21 Lis 2011 Posty: 9 Skąd: Warszawa
|
Wysłany: 21-11-11, 09:54
|
|
|
Kolego SLubiak,
Rozwiązanie do firmy powinno być kompleksowe, nowoczesne i przystosowane do realizacji zadań planowania obciążeń energetycznych /SMART Metering i wspólpraca z SMART Grid/. Poza tym musi spełniać podstawowe funkcje z zakresu utrzymania komfortu cieplnego, klimatu i bezpieczeństwa pracowników. Dalsze funkcje to diagnostyka przedusterkowa /np. pomiary temperatur w puszkach instalacyjnych łączących kable elektryczne /złe połączenia są najczęstszą przyczyną pożarów!!!/, kontrola dostępu, archiwizacja danych, zarządzanie flotą, dostęp przez Internet, wizualizacja.... itp. Te wszystkie funckje zrealizujesz na systemie TECOMAT. Proponuję zapoznanie z materiałem EMEA SMART House oraz analizę portalu poświęconego właśnie automatyce obiektów infrastrukturalnych controlyourhouse.pl. |
|
|
|
 |
waldekw
Uczestnik forum

Dołączył: 08 Sie 2012 Posty: 53 Skąd: PL
|
Wysłany: 29-09-14, 10:22
|
|
|
| Jeżeli masz odpowiednie fundusze to mimo wszystko stawiałbym na system alarmowy z elementami automatyki. Jest to swoiste dopełnienie alarmu. Po aktywacji możesz zamknąć rolety antywłamaniowe, bramę garażową i wjazdową. Możesz także ustawić aby o określonej godzinie włączało się światło czy nawet... podlewać zdalnie trawnik wokół firmy. Takie możliwości daje np Integra z Satel. System jest elastyczny i można wybrać z niego tylko te funkcjonalności - które Cię interesują. Pod tym linkiem https://www.mieszkajbezpi...3.-duze-obiekty masz opis poszczególnych funkcjonalności. |
|
|
|
 |
z-projekt
Uczestnik forum

Dołączył: 16 Paź 2011 Posty: 6 Skąd: Pruszków
|
Wysłany: 30-01-15, 10:20
|
|
|
Także polecam Integre z Satela.
Zaprojektowałem na tym system alarmowy oraz kontrolę dostępu dla fabryki kosmetyków.
Kontrola dostępu z powodzeniem realizuje system zliczania czasu pracy rejestrując czas wejścia i wyjścia pracownika z hali produkcyjnej.
Moduł Ethernetowy umożliwia zdalną pracę, poprzez Internet.
Ten system w zasadzie nie ma ograniczeń.
--- www.z-projekt.pl --- |
_________________
 |
|
|
|
 |
elektro011
Uczestnik forum

Dołączył: 21 Wrz 2012 Posty: 58 Skąd: Warszawa
|
Wysłany: 15-04-15, 11:42
|
|
|
| Satel rzeczywiście jest dobry a przez to popularny. Klienci często pytają mnie jaki wybrać system do ID który z jednej strony można zintegrować z Satelem, a z drugiej strony obsłuży elementy automatyki. Takie możliwości posiada chociażby Fibaro. System który ma pełną integrację z Satelem. W pozostałych ID też można to zrobić na około, ale jest to generalnie problematyczne i nie zawsze działa jak należy. W przypadku ID Fibaro nie ma takiego problemu. Mam tutaj na myśli chcoażby centralkę HC2 -> http://www.fibaro.com/pl/...o/home-center-2 |
|
|
|
 |
Rafo33
Uczestnik forum

Dołączył: 02 Sie 2015 Posty: 1 Skąd: Katowice
|
Wysłany: 02-08-15, 09:16
|
|
|
| Nie zapominajmy, że Integra Satela to przede wszystkim centrala alarmowa, nie zaś centrala systemu inteligentnego budynku - owszem oferuje ona możliwości sterowania automatyką domową, kontrolą dostępu itp. jednak w przypadku montażu systemu w firmie możliwości takie mogą okazać się nie wystarczające. Jak wspomniał kolega elektro011 centrala ta za pośrednictwem modułu ETHM-1 może współpracować z systemem inteligentnego domu FIBARO i rozwiązanie takiego typu wydaje się być już bardziej sensowne. |
|
|
|
 |
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
|
Dodaj temat do Ulubionych Wersja do druku
|
|